Vážení zahrádkáři,
rozhodl jsem se, že letos také svou radou a zkušenostmi přispěji a pomůžu k tomu, jak si postavit náš fóliovník a jak v něm pěstovat hned z jara salát, kedlubny a poté, když to dovolí povětrnostní podmínky, také rajčata.
Jak vidíte na fotografiích, 1. 4. 2017 jsme se synem postavili také u rodičů na zahrádce fólovník model BV (bez dveřní konstrukce). Hned tentýž den do něj manželka nasázela sazenice salátu a kedluben. 19. dubna zahradu včetně fóliovníku zasypala nemalá vrstva v dubnu neobvyklého sněhu. Na fotografiích vidíte, jak fóliovník bez problémů odolal.
Na dalších fotograficích z 8. 5. vidíte, jak se daří salátu a kedlubnám.
Jak vidíte, tak jsme ještě nestačili dobrat krásný salát, proto jsem byl nucen se vší opatrností mezy zbývající hlávky zasadit sazenice rajčat.
V připravené půdě udělám asi 10-15 cm hlubokou brázdu. Do této rozložím sazenice rajčat. Samozřejmě vždy na ležato. Je třeba sazenice rozložit tak, aby vršky rostlin, které budou nad povrchem, byly od sebe vzdáleny min 40 - 50 cm. Do brázdy naliju vodu a tuto pak opatrně zahrnuji půdou. V brázdě se vytvoří jakási kašička, která okamžitě obalí kořenový systém a celý zbývající stvol rajčete. O to rychleji rajče prokoření a také roste. Výhodou je také to, že zasázená rajčata nemusíte několik dnů důkladně zalévat. Mírně pokropím vyčnívající vrcholky rostlin a to proto, abych pouze spláchl zbytky zeminy a vyčnívající listy rajčat mohou ihned asimilovat.
Díky klimatu, které fóliovník rajčatům poskytuje, sklízíme první plody na přelomu června a července. Po sběru prvních pater rajčat poď ně na volnou plochu sázím další salát. Na fotografiích vidíte, že jej sklízela ještě v listopadu.
Investice do fóliovníku se jistě vyplatí i vám. Díky dlouhé životnosti budete vlastní vypěstovanou zeleninu sklízet dlouhé roky. Pokud se vám i přesto fóliovník poškodí, náhradní díly objednáte přímo u nás a na fóliovníku je snadno vyměníte.
Přeji mnoho úspěchů s pěstováním vlastní, kvalitní a chutné zeleniny.